Naučno-istraživački projekt Matice Bosne i Hercegovine
TEMA
ISTORIJA BOSNE PRIJE DOLASKA OSMANSKE IMPERIJE 1463
CILJ
- FOKUS NA IZVORNE CILJEVE MATICE
- FORMIRANJE KOMPETENC CENTRA MATICE BiH
- INTERNACIONALIZACIJA RADA
- OKUPLJANJE BiH POTENCIJALA
- PROMOCIJA NAUKE I ISTRAŽIVAČKOG RADA KOD BiH POPULACIJE IZVAN BiH
- SISTEMATSKO FORSIRANJE I PROMOCIJA BiH POTENCIJALA
SADRŽAJ
OBLASTI KOJE ŽELIMO DETALJNO OBRADITI SU SLJEDECE:
1. PORIJEKLO STANOVNIKA BOSNE
2. BOSANSKA DRŽAVNOST SREDNJEG VIJEKA
3. JEZIK I PISMO
4. BOSANSKA CRKVA
5. STEĆAK – ZAPISI
ZAŠTO I
- …Nauka i naučno-istraživačke djelatnosti (NID) jedan od temeljnih faktora tehnološkog, ekonomskog, društvenog i sveukupnog razvoja svake zemlje…
- ….Primarni sudionici i najodgovorniji faktori su vladajuće političke strukture koje moraju da organizuju, podstiču i podržavaju naučnoistraživačke i istraživačkorazvojne djelatnosti i da ih usmjeravaju ka nacionanim ciljevima. Prvi preduslov u ovom procesu je puna spoznaja moći i potencijala nauke i naučnog stvaralaštva.
- Alternativa je u rezignaciji, prepuštanju stihiji, mirenju sa “sudbinom”, što može voditi samo ka jednom ishodu: daljem sveukupnom zaostajanju za svijetom sa dalekosežnim negativnim društveno-ekonomskim i političkim posljedicama.
(Akademik Prof.Dr. Kemal Hanjalić, Monografija Matice BiH (izdanje u pripremi))
ZAŠTO II
Svu neistraženost i složenost ovog pitanja možda najbolje karakteriše stav koji je iznio Noel Malcolm u svojoj knjizi “Bosnia, A Short History” kad kaže:
“… Šta se u najboljem slučaju o etničkom identitetu Bosanaca može reći je da su bili Slaveni i da su živjeli u Bosni.“
ZAŠTO III
O ovoj temi navodimo samo šta iznosi Mustafa Imamović u knjizi “Historija Bošnjaka”:
- “Sigurno je da nema ni jedne teme u bosanskoj povijesti oko koje su se toliko lomila koplja kao oko pitanja karaktera, uloge i značaja Crkve bosanske. To je pitanje u nauci prisutno vec više od 120 godina, još od gotovo istovremene pojave studija Božidara Petranovica Bogumili, crkva bosanska i krstjani (1867) i Franje Račkog Bogumili i patareni ( 1867 ). Od tada je o Crkvi bosanskoj nastala brojna i različita literatura, ali ona uprkos tome sve do danas predstavlja, kao što je zgodno primijetio Vladimir Dvorniković, *jednu sfingu*.
- Skoro sva djela i različiti prilozi koji su poslije Petranovića i Račkog objavljeni o Crkvi bosanskoj imaju izrazito polemički karakter. To je razumljivo, jer pitanje Crkve bosanske zadire u sve nacionalne mitove i s njima povezane nacionalističke ideologije i predrasude, koje su nastale i koje postoje na središnjem južnoslavenskom prostoru. “
STRUKTURA I – ĆELIJSKA STRUKTURA
STRUKTURA II – MBiH KORDINACIJA